Развръзките по знаковото дело срещу Васил Божков продължават да предизвикват съмнения за задкулисни договорки на високо ниво. Пред Софийския градски съд бизнесменът направи рязък завой в показанията си – вече не обвинява бившия финансов министър Владислав Горанов в посредничество при предаване на подкупи, а дори го посочва като човек, който е възпрепятствал корупционна схема, предлагана от тогавашната шефка на хазартната комисия Мария Филипова.
Това изявление идва на фона на твърденията от последните години, че именно Горанов е бил каналът между Божков и тогавашната власт по време на управлението на ГЕРБ. Бизнесменът, доскоро укриващ се в Дубай, изведнъж заявява, че Филипова е поискала 10 000 лв. на ден, за да няма натиск върху бизнеса му – искане, което Горанов според него отказал.
Прави впечатление, че Божков подкрепи твърдението си с есемес от Горанов от 2018 г., с което се опитва да демонстрира добра воля от страна на тогавашния министър. Коментарите в съдебната зала не минаха незабелязано – наблюдатели отбелязват, че Божков се опитва да промени облика си от обвинител в сътрудник на институциите.
Запознати с процеса твърдят, че става дума за договорка между Божков и политическия елит в лицето на Бойко Борисов и ГЕРБ, в която Черепа „разтоварва“ отговорността от Горанов, срещу очаквания за облекчен съдебен изход или дори оправдателна присъда.
Знаковото оттегляне на обвиненията към Горанов, смятан за близък до Бойко Борисов, идва в чувствителен политически момент. Самият Борисов нееднократно е бил замесван в твърденията на Божков, че е получавал подкупи чрез министри и приближени лица.
По време на изслушването в съда Божков не пропусна да опише и други връзки – среща с депутата Лъчезар Иванов, за която „не помнел какво искал“, появата на Мая Манолова в офиса му (по-рано показвана на видеозаписи), както и дългогодишно партньорство със семейството на Стефан Найденов, синовете на когото днес са сред частните обвинители срещу него.
Освен Божков, по делото са обвинени още 9 души. Прокуратурата твърди, че всички са част от организирана престъпна група за данъчни и финансови престъпления, докато бизнесменът твърди, че повечето от тях не познава.
Сериозен интерес предизвика и допуснатите пропуски във веществените доказателства, за които говори прокурор Ангел Кънев – според него записи от СРС-та са били неточно протоколирани, а важни моменти в тях са били „неразпознаваеми“. Прокуратурата настоява някои от тези записи да бъдат изслушани в зала.
Съдебният процес тепърва ще показва дали Васил Божков наистина търси истината или се движи по carefully изработена стратегия, осигуряваща му не само свобода, но и политически комфорт. Показанията му от последните дни обаче рисуват нова картина – такава, в която той вече не атакува, а започва да се адаптира към системата.