Турският президент Реджеп Ердоган извика на среща Бойко Борисов, за да може лидерът на ГЕРБ да поеме ангажимент че България няма да разработва машабното газово находище, което в по-голямата си част е в български териториални води.
Това е истинската причина за посешението на Борисов в Турция, което самият той анонсира.
От поста на Борисов се разбира, че двамата са обсъдили сътрудничеството между двете държави, разширяването и модернизацията на ГКПП „Капитан Андреево“ и развитието на другите гранични пунктове – „Лесово“ и „Малко Търново“.
Двамата говорили и за сигурността на Черноморския регион, както и координацията при създаването на Оперативната група за противоминни мерки в Черно море.
„Акцент в разговора ни бяха също възможностите сътрудничество в различни инициативи в следвоенното възстановяване на Украйна“, написа още Борисов.
Истинската причина е обаче клетвата, която Борисов дал пред Ердоган, че няма да разработваме газохранилището.
Турция откри в Черно море газово находище със запаси от 75 милиарда кубически метра.
Находището, чиято стойност се определя на около 30 милиарда долара, е открито в сондажа „Гьоктепе-3“, близо до изключителната икономическа зона на България.
„С това находище ще задоволим нуждите от природен газ на домакинствата в Турция за 3,5 години“, каза Ердоган по време на събитие в Истанбул.
Той уточни, че работата по сондажа е започнала на 27 март и е приключила в петък 16 май.
Дневният добив на газ на Турция от нейното водещо находище Сакария в Черно море достигна около 9,5 милиона кубически метра. Страната засилва енергийните си амбиции както на вътрешния пазар, така и в чужбина, отбелязва Ройтерс.
Турция задоволява над 90 на сто от енергийните си нужди чрез внос. Анкара се стреми да намали разходите си за импорт и да повиши сигурността на доставките, като разработва вътрешни ресурси и разширява международните партньорства в проучването на петрол и газ.