Чакъров напуска групата на Доган в НС, новият им шеф е Хайри Садъков.
„Обединение няма и не може да има с предатели“, се казва с позиция на парламентарната група на доганистите, след като по-рано във вторник Джевдет Чакъров напусна редиците им и подаде оставка като председател на ДПС след среща със санкционирания по глобалния закон „Магнитски“ лидер на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски.
Чакъров, доскоро верен на Доган, рязко смени лагерите. Той не е коментирал какво го е накарало да размисли. В Търговския регистър обаче са публикувани документи, от които се разбира, че на 22 май Софийският градски съд е наложил запори върху фирмените дялове на сина му – Сами Чакъров.
И сега накъде
Във вторник следобед се разбра, че Чакъров е подал заявление на парламентарната група на доганистите, което показва, че вероятно няма намерение да напуска Народното събрание, както го призоваха по-рано от лагера на Доган. Чакъров ще стане „независим“ народен представител, защото според правилника на парламента няма право да се присъедини към която и да е друга група – в случая дори и към тази на „Ново начало“. Но това не му пречи да гласува с хората на Пеевски.
Досега Чакъров беше председател на парламентарната група на хората на Ахмед Доган.
Група на доганистите в Народното събрание (НС) ще продължи да съществува, защото в нея ще останат 18 народни представители, а минимумът за наличието на група е 10 души. Новият шеф на депутатите в НС вече е избран и това е Хайри Садъков, който остава и зам.-председател на Народното събрание.
С днешната оставка на Чакъров обаче съдебните претенции на доганистите към партията изглеждат напълно обречени и ДПС най-вероятно ще остане в ръцете на Пеевски.
Самата вътрешнопартийна война между Пеевски и хората на Ахмед Доган, в която до днес двата лагера имаха по един председател, тече от миналото лято. Сега доганистите губят съществения си съдебен коз срещу санкционирания по глобалния закон „Магнитски“.
„Категорично няма да се обединяваме с корпулентни политически фигури. С крадци на демокрация няма да се събираме на едно място. За нас правата на човека, върховенството на правото и демокрацията като цяло е върховно достижение за българската демокрация“, каза след срещата на доганистите евродепутатът Илхан Кючюк.
Той не отговори конкретно на въпросите дали доганистите смятат да учредят нова партия след станалото с Чакъров.
„Жалка персонална капитулация“
„Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър разрез с моралните и демократични принципи, върху които е изградена партия „Движение за права и свободи“. Категорично заявяваме, че обединение не може да има с хора, които подтискат, репресират и малтретират цяла една общност“, се посочва в позицията на хората на Ахмед Доган, които по-рано се събраха на спешна среща.
Според тях Чакъров е предал каузата, идеалите, ценностите на ДПС. „Предаде 200 хиляди избиратели, предаде доверието на г-н Доган“, казват те и добавят:
„Парламентарната група на ДПС-ДПС остава единна. Всички ние, заедно със структурите и организациите, както и над 200 хил. избиратели продължаваме заедно общия си път“.
От лагера на Доган казват, че „в най-скоро време“ ще определят „конкретните стъпки, начертани от преди повече от 35 години – по пътя на ценностите, на демокрацията, на отстояване на правата и свободите“.
„Борбата за каузата продължава – тя едва започва. Защото каузата е по-силна от страха, а истината – по-силна от зависимостите“, завършва позицията.
„Еднолично действие“
След като във вторник сутринта от „Ново начало“ обявиха, че Чакъров се е срещнал с Пеевски и подава оставка, в публичното пространство за кратко се появиха подозрения, че това означава обединение на двете враждуващи ДПС-та. Скоро след това, още преди да се съберат, за да излязат с решение, от лагера на Доган отхвърлиха такава възможност и поискаха Чакъров да напусне парламента.
„Това действие е еднолично на Чакъров и по никакъв начин не обвързва ръководството, парламентарната група и структурите на партията. … Ако имахме решение на партията и на всички структури, нещата биха изглеждали по-различно от една снимка на един човек с друг човек“, каза верният на Доган бивш кмет на Кърджали Хасан Азис пред БНР преди доганистите да започнат да се събират.
Призивът Чакъров да се откаже от депутатското си място дойде от Джейхан Ибрямов, който е обвиняем по дело за търговия с влияние, но имунитета му не е свален.
„Никакво обединение с корумпирани псевдополитици и предатели! Джевдет Чакъров говори единствено от собствено име! Достойнството налагаше след като се е огънал в името на личния си интерес, просто да подаде оставка, а не да подвежда обществеността“, написа по-рано във Facebook Тимур Халилов, който е от лагера на доганистите.
Преди срещата на доганистите Хайри Садъков каза, че не знаел за решението на Чакъров и разбрал за него от съобщението на „Ново начало“.
Отново преди събирането на доганистите Рамадан Аталай обяви лаконично, че няма информация за други депутати от фракцията на Доган, които подкрепят решението на Чакъров. Той каза, че не бил „чак толкова изненадан“ от станалото и добави: „Всички трябва да знаят, че това е едноличен акт“.