Имате новина или сигнал? Изпратете ни я на имейл: [email protected]

Имаме ли вече педофилска партия ПП-ДБ? Ето защо

Трябва да прочетете

Депутати от ППДБ са внесли законопроект, с който искат да премахнат „Национална информационна система за превенция и защита от педофилия,“ позната в публичното пространство като „РЕГИСТЪР НА ПЕДОФИЛИТЕ.“ За това съобщи издаделят Недялко Недялков.

Ето вносителите: Божидар Пламенов Божанов, Елисавета Димитрова Белобрадова, Йордан Ивов Терзийски, Вяра Методиева Тодева.

По този повод Недялков прави следния коментар: Не е шега. Отвратително е. Имаме си вече и педофилска партия/коалиция.

Писах сега на Кирил Петков: “Това ли ви е приоритетът за България, да прикривате педофилите? Деца нямате ли – специално ти три дъщери?!”

Това, приятели и родители, са ценностите на извратения джендър-либерализъм, удобно представен като евроатлантизъм.

Посягат на образователната система, отказват да строят детски болници, а сега директно удрят децата ни.

Битката за тях е най-важна. Изгубим ли я, губим всичко.

Майката на три деца Лилия Божкова продължи мисълта на Недялков. Ето какво написа тя в социалните мрежи:

Уважаеми приятели и последователи,

Налага се да внеса разяснение на предишната си публикация и да отговоря на Божидар Божанов, който е написал коментар под публикацията, както и на останалите вносители на същия законопроект, които явно смятат, че обществото не прави разлика между написаното в действащият чл. 43а от Закона за закрила на детето (ЗЗДет) и тяхното предложение за промяна на същия член.

Прави впечатление, че предложението на народните представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ за промяна на ЗЗДет е с акцент върху осъдените и реабилитирани лица.

Оценявам загрижеността на лицето Божанов, които смята, че «Няма нужда да харчим държавен ресурс. Напълно достатъчно за постигане на целите е да се ползват данните в системата на прокуратурата, и на бюрата «съдимост.»

Логичният въпрос е:
Предвид „бързината,“ с която съдебните дела се разглеждат и довеждат до осъдителна присъда, тези лица, които са с повдигнати обвинения за педофилия, ще могат ли да работят с деца, предвид чистото им съдебно минало и липсата на регистър на педофилите?
Какво би ги спряло да имат частен спортен клуб или частен детски център? М?

Твърдението, че има дублиране на регистрите е несъстоятелно, защото в България все още няма налична Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и Национален регистър за случаите на педофилия. С какво се дублира? С издаването свидетелството за съдимост ли се дублира?
Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и Национален регистър за случаите на педофилия СА създадени с цел ПРЕВЕНЦИЯ И ЗАЩИТА.
Остава неясно защо се премахва текста за чужди граждани, получили статут на продължително, постоянно или дългосрочно пребиваване в България, които са осъдени в други държави за сексуални престъпления и обмяната на инормация с чужди партньорски служби?

Кое не е ясно на парвенютата от ППДБ??

Налага се да прочетете внимателно текста по-долу!

Това е въпрос от изключителна важност, който не може да бъде пренебрегнат. Промените в законодателството трябва да гарантират безопасността и защитата на нашите деца. Без адекватен регистър и строги мерки срещу лицата с педофилски наклонности, рискуваме да изложим най-уязвимите членове на обществото на сериозна опасност.
Отговорността на законодателите е да създадат закони, които да предпазват децата, а не да улесняват достъпа на потенциални престъпници до тях. Всяко предложение за изменение на ЗЗДет трябва да бъде внимателно разгледано и обсъдено, за да се избегнат опасни пропуски и да се гарантира максимална защита на децата.
Обръщам се към всички вас с призив за активност и внимание към този въпрос. Вашите гласове и становища са от решаващо значение за формирането на справедливо и безопасно общество за нашите деца.

В чл.43а е записано:

(1) Министерството на вътрешните работи създава и поддържа Национална информационна система за ПРЕВЕНЦИЯ И ЗАЩИТА от педофилия и Национален регистър за случаите на педофилия, осъществени на територията на страната, или по отношение на български граждани в чужбина, които са потърсили помощ и подкрепа и на лицата, осъдени за престъпления по раздел VIII „Разврат“ от Наказателния кодекс, извършени спрямо малолетни и непълнолетни лица, наричан по-нататък „Национален регистър“, както и издаване на справки и удостоверения за вписаните обстоятелства.

В него е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се съдържат следните данни:

(2) Националният регистър е част от националната информационна система по ал. 1 и съдържа безсрочно електронна база актуални данни за следните обстоятелства, които подлежат на вписване в него:
1. актовете на сексуално посегателство срещу малолетни и непълнолетни, по които има постановени присъди;
2. данни за извършителите;
3. вид престъпление;
4. продължителност на извършването;
5. причинени противоправни последици и вреди;
6. история на извършените престъпления и на наложените за тях наказания и мерки, а също и за настъпила реабилитация;
7. база данни за чужди граждани, получили статут на продължително, постоянно или дългосрочно пребиваване в България, които са осъдени в други държави за сексуални престъпления.

Припомням, че в действащият чл.43а ясно е записано:

(3) Министерството на вътрешните работи осигурява регистрирането, съхраняването и поддържането в актуално състояние на данните по ал. 1, като също така осигурява взаимодействието с чужди информационни системи за обмен на информация, касаеща случаите на педофилия и относно осъдените лица за престъпления по раздел VIII „Разврат“ от Наказателния кодекс, извършени спрямо малолетни и непълнолетни лица.

(4) Информацията, подлежаща на вписване в Националната информационна система, редът за събирането и предоставянето ѝ, организацията и функционирането на системата и нивото на достъп, както и начинът на взаимодействието ѝ с чужди информационни системи се определят с наредба, издадена от министъра на вътрешните работи.

(5) Органите на Министерството на вътрешните работи и съдебната власт предоставят на Националната информационна система информацията за данните по ал. 1 по ред, определен с наредбата по ал. 4.

(6) Органите на изпълнителната власт, на местното самоуправление и местната администрация, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, общинските комисии за детето, Народното събрание и органите на съдебната власт имат право на достъп, осигуряван от Министерството на вътрешните работи до данните в Националната информационна система. Достъпът е безплатен.

(7) Лицата, осъществяващи по занятие дейности с малолетни и непълнолетни, са задължени да извършват справки с подаване на писмено заявление в Националния регистър относно гореописаните обстоятелства по ал. 1 при сключването на трудови и граждански договори с работници и служители. Справките са безплатни. Наличието на такова обстоятелство е основание за отказ от сключване на трудов или граждански договор.

(8 Задължените лица по ал. 7, както и условията и редът за искането и за предоставянето на информация се определят с наредба на министъра на вътрешните работи. Получената информация може да бъде използвана само във връзка със и в кръга на дейността на нейния заявител, който няма право да я разгласява.

(9) Не се вписват, нито се предоставят лични данни на пострадали лица, нито други обстоятелства, касаещи личността им, които биха могли да доведат до тяхното идентифициране, а обстоятелствата се вписват при спазване на ограниченията по чл. 11а и 16.

(10) При случаи на възобновено наказателно производство и последваща постановена оправдателна присъда, предходно вписаните обстоятелства относно осъждането се заличават изцяло с обратна сила.

Надявам се да съм изчистила неяснотите по темата.

Отново поставям снимки на текстовете на действащият чл.43а от ЗЗДет и предложението за промяна на чл.43а на ППДБ.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Последни новини