Голям двор с изход на две улици. Къща с необитаем вид, но с видеонаблюдение и охранявана от “Делта Гард“. В двора се виждат три автомобила: кемпер с британски номера, пикап и още една лека кола завита с чергило. Това се вижда в имотите на двама от шпионите от “лондонската шесторка” в с. Кърпачево. Преди три години те са в България, с цел да проследят и убият Христо Грозев. Пред широко затворените очи на службите и прокуратурата.
Информацията за действията на шпионите в България с конкретна цел да елиминират Грозев, вече е установена от британските разследващи, като подробностите започнаха да излизат по делото в Лондон. Деянията са наказуеми, но до момента прокуратурата не е дала знак, че ще образува досъдебно производство.
Логистична база
Нашият екип установи самоличността и издири имотите на двама от шпионите: Катрин Николаева Иванова и Иван Илиев Стоянов. И двамата са родени през 1991 г.
Те са придобили съседни имоти през 2020 г. в живописното ловешко село Кърпачево. Дали случайно или с преднамерено търсен ефект, но имотите са на адрес ул. Москва 19 и Москва 21.
Когато са закупили имотите, двамата шпиони вече действат под прикритие във Великобритания като част от група, организирана от руския агент Ян Марсалек. Целта им е да извършват диверсии, включително убийства на врагове на путинския режим, сред които и българския разследващ журналист Христо Грозев. Групата разполага с техника за наблюдение и много пари.
Изоставената сграда в Кърпачево има доста предимства като логистична база. Последната къща в края на селото не бие на очи. Имотите имат изход на задна улица. Има и двор, в който да се паркират коли и по-големи транспортни средства. Намиращият се там бус с английска регистрация е оборудван като кемпер, но без прозорци. Тази конфигурация много напомня на прословутите “кетчъри” – бусове с техника за прихващане на мобилни телефони. Конкретно този бус е подходящ за дискретно проследяване и дори за отвличане на хора.
Не е случайна и охранителната фирма “Делта Гард“. Тя е основана от покойният Спас Спасов, щатен служител на Държавна сигурност. В по-ново време се свързва със скандала “Осемте Джуджета” и интересите на санкционирания за корупция олигарх Делян Пеевски.
Според местни хора, с които разговаряхме, двамата собственици са идвали само едно лято – 2021 г. Съдействие, за да купят имотите получили година по-рано от кмета на Летница.
Всичко това би трябвало да е известно и на българското контраразузнаване, както и на прокуратурата. Последната пасува и не е съобщила да е образувано досъдебно производство за диверсионна дейност на шесторката у нас, въпреки скандалните разкрития от процеса в Лондон от последните дни.
На снимките се вижда добре и работещата наблюдателна камера – 180 градусова, която гледа към съседния имот и улицата. Очевидно там има партида за ток, която някой плаща или е предплатил. Фотоволтаични панели като алтернативно захранване липсват.
Остава да се надяваме, че камерата се контролира от българските служби, защото ако не са те, може да се направи обосновано предположение, че руската шпионска база е действаща и в момента, и е поддържана от местни “ятаци”. Впрочем, името на Кърпачево идва от комунистическия поет Христо Кърпачев, известен като автор на песента “Шумете дебри и балкани… ний идем горди партизани”, която озвучаваше митинги и манифестации преди 10 ноември.