Имате новина или сигнал? Изпратете ни я на имейл: [email protected]

Съдия Галя Георгиева изми срама на прокурор Емил Петров – брат на Еврото и пусна Паскал за издирване в Европа

Трябва да прочетете

Прокурорът Емил Петров, брат на издирвания бивш следовател Пепи Еврото, оспори европейската заповед за арест (ЕЗА) за Никола Николов-Паскал на заседание на Апелативния съд в четвъртък. Тя е издадена от колегите му от градската прокуратура, които разследват корупционния скандал в агенция “Митници”, по който издирваният Паскал е обвиняем. Преди дни Софийският градски съд потвърди заповедта за арест на Паскал като първа инстанция. Адвокатите обжалваха решението през апелативния съд. Точно там се получи куриозът – прокурор да застане заедно с адвокатите на Паскал и да оспори издаването на европейската заповед за ареста му.

Като апелативен прокурор Емил Петров се яви на две други мерки за неотклонение преди заседанието за Паскал. На тях само казваше, че обвиняемите трябва да останат в ареста, а пледоариите му бяха от по 1-2 изречения.

Когато дойде време за заседанието, по което се разглеждаше искането Паскал да получи европейската заповед за арест, всички помислиха, че обвинителят е направил лапсус, когато заяви: “Моля да уважите частната жалба (на адвокатите, бел. авт)”. Т.е Николов да не бъде издирван извън България.

Той е обвинен по т.нар. афера в агенция “Митници”. На 3 април бяха арестувани бившата шефка на институцията Петя Банкова, бизнесменът от Хасково Стефан Димитров и баща му Марин. Обвинен и освободен с гаранция бе бившият главен секретар на МВР Живко Коцев. Основната фигура в схемата – Никола Николов-Паскал, не бе открит и затова го обявиха за национално издирване. Според обвиненията всички са участници в организирана престъпна група за контрабанда на цигари през границата и за длъжностни престъпления.

След като стана ясно, че Петров не е направил лапсус, той започна пледоария, в която се съгласи с адвокат Гълъбова, че Николов не се укрива, защото още на 15 март – 3 седмици преди акцията, е напуснал страната. На 4 април е обвинен, на 5-и вече го търсят в чужбина. Как се направи изводът, че това лице не е в България, ядоса се Петров.

Това предизвика съдия Галя Георгиева да го попита: “Извинете, колега, вие прокуратурата ли представлявате?”.

Петров продължи да говори в синхрон с адвоката на Никола Николов-Паскал. Той прие тезата ѝ, че Николов се лекува в страна, която е извън Европа. За подобно лечение медицински документи не бяха представени. Според Гълъбова клиентът ѝ страда от усложнения след коронавирус. Не ѝ казал точно къде се лекува.

“Хубаво, че няма доказателства, че се лекува, но искания в тази посока направени ли са? Не. Следователно как можем да сме сигурни, че не е вярно, че се лекува”, продължи прокурор Петров.И Гълъбова, и Петров поискаха да не се издава ЕЗА. Прокурорът дори обясни, че решението на първоинстанционния Софийски градски съд, с което тя е позволена, е бланкетно и страда от пороци. Той на няколко пъти повтори, че се работи с доказателства.

Докато течеше заседанието в съда, в парламента депутатите от комисията за Нотариуса и Пепи Еврото се интересуваха точно от Емил Петров. Те попитаха представителите на Антикорупционния фонд дали имат данни за участието му в схемата за търговия с влияние в съдебната власт, Такива няма, но се споменаха снимки от ресторант “Осемте джуджета”, на които се виждат Пепи Еврото, брат му Емил и други действащи магистрати.

“Четейки този съдебен акт, на мен не може да ми стане ясно какви са доказателствата и защо на това лице трябва да му бъде издадена ЕЗА”, настояваше в същото време прокурор Петров в съдебната зала. Дали заради изненадата от пледоарията на Петров, или друго, но съдът се оттегли на съвещание, което продължи над 3 часа.

А когато най-накрая се появиха, решиха, че Паскал трябва да бъде издирван с ЕЗА. Съдия Георгиева подробно обясни, че Николов е бил търсен на всичките му известни адреси. Дори е имало справка, че не е в затвора или арестите. От Сърбия пристигнала информация, че е влязъл в страната им на 5 април, 2 дни след акцията.

Дори да е напуснал България дни преди акцията, тя е била широко отразена в медиите, каза Георгиева по повод твърденията, че Паскал може да не е знаел, че го издирват. Дори само това било достатъчно, за да се обоснове опасност да се укрие.

Съдийката не навлезе в подробности, но посочи, че имало и чат комуникация в WhatsApp между Паскал и Марин и Стефан Димитрови.

След като съдия Георгиева обяви, че одобрява издадената ЕЗА, тя добави, че съдът не приема за законлсъобразно становище на прокурора.

След пледоарията си и след решението да се издаде ЕЗА Емил Петров напусна залата през вътрешните коридори на сградата на ул. “Черковна”. Това не е практика за обвинителите, които влизат и излизат през централния вход. Така той дойде за началото на заседанието, но след това избегна медиите.

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Последни новини