Началникът на кабинета на Урсула фон дер Лайен е човекът, към когото трябва да се обърнете, ако искате нещо да се свърши в Брюксел. Но за нарастващ брой критици той държи прекалено голяма власт.
Той е известен като човекът, който може да уреди нещата в Брюксел. Оказва натиск върху партийните лидери, за да упражнява влияние върху Европейския парламент. А Европейската комисия, институция с 32 000 служители, управлява като продължение на собствения си ум, следейки всичко, от публикации в социалните мрежи до назначения на средно управленско ниво.
Дясната ръка на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, Бьорн Зайберт, е върховният задкулисен брокер на власт в Брюксел.
Никога не сте чували за него? Точно така му харесва.
До фон дер Лайен вече близо десетилетие, 45-годишният „тих убиец“ си е изградил репутация на неуморен работохолик, прозорлив политически стратег и безпощадно ефикасен оперативен ръководител, който изпълнява обещанията си.
За високопоставените лица в Париж, Берлин и Вашингтон той е истинско откровение. Най-сетне имат човек, който вдига телефона и действа, огромен плюс във времена, в които Европа е разтърсвана от кризи.
„Той е изключително влиятелен“, казва Фил Гордън, бивш съветник по националната сигурност на Камала Харис по времето, когато тя беше вицепрезидент на САЩ. „Никой друг не разбираше толкова добре ЕС и как да се движат нещата.“
И други го хвалят, като „много умен“ и „стратегически мислещ“.
„Той е най-влиятелният служител в Брюксел, и то с голяма преднина“, казва Муджтаба Рахман, ръководител на европейския отдел в мозъчния тръст Eurasia Group.
- Всесилен адютант
По-комфортно се чувства зад кулисите, отколкото в светлината на прожекторите, а личният живот на Зайберт е обвит в тайна. Единствено е публично известно, че е женен, има две деца и работи дълги часове. И толкова.
Но с встъпването си във втори петгодишен мандат като началник на кабинета на фон дер Лайен, Зайберт, понякога наричан неофициалният „съпредседател“ на Комисията, се изправя пред все повече критики от онези, които смятат, че властта му е станала прекомерна.
В интервю за Politico от началото на юни бившият главен преговарящ на ЕС по Брекзит Мишел Барние изрази безпокойство от „авторитарния уклон“ в Брюксел при управлението на фон дер Лайен и нейния „мощен началник на кабинета“. Това се покрива и с казаното от шестима настоящи и бивши служители на Комисията пред Politico, а именно, че настояването на Зайберт всичко да минава през него, от публичните изказвания на комисарите до избора на отделни членове на кабинетите, води до затруднения, забавяния и деморализация.
Друг резултат е страхът. От общо 25 служители на ЕС, дипломати, депутати и експерти, с които бе разговаряно за тази статия, само трима се съгласиха да говорят с името си, и само един от тях отправи критика. Няколко души посочиха страха от професионални репресии като причина за анонимност.
Някои твърдят, че консервативните му възгледи са доминиращи в град, който и без това е предимно немски и консервативен. Посочват случай, в който Зайберт настоява за германски консерватор на поста специален пратеник на ЕС за бизнеса, назначение, довело до политическа буря.
Други изтъкват близките му отношения с администрацията на бившия президент на САЩ Джо Байдън, връзка, която според тях е станала обременителна след избирането на Доналд Тръмп.
„Голяма част от властта си черпеше от пряката връзка с Белия дом“, казва бивш служител на Комисията. „С Тръмп това вече не е така. Трябва всичко да се изгради наново.“
Служител на Комисията отхвърля тази теза, като подчертава, че редовният контакт с Белия дом продължава.
Говорител на Комисията отказва коментар. Самият Зайберт също отказва интервю.
Други служители от Комисията защитават Зайберт, заявявайки, че той отделя щедро време за обсъждане, над 100 часа според таблица, споделена с Politico, и че централизацията е направила ЕС значително по-ефикасен. Забавянията и блокажите, според тях, често се дължат на служители, които търсят указания по въпроси, където това не е необходимо.
Но тази теза се оспорва от други, според които именно Зайберт и фон дер Лайен носят отговорност за системата, която са създали. „Тази Комисия е изключително йерархична, нищо не минава без съгласието на Бьорн“, казва Бас Айкхаут, съпредседател на Зелената група в Европейския парламент.
Зайберт не е първият еврократ, който предизвиква страх и възхита в Брюксел. Преди него беше Мартин Селмайр, друг германец, който доминираше при Жан-Клод Юнкер и бе известен като „Чудовището от Берлемон“.
Но повечето са единодушни:
Зайберт вече е по-влиятелната фигура, безпощаден терминатор модел Т-1000 от течен метал, в сравнение с лаконичния, тромав Т-800 от старата школа, изигран от Арнолд Шварценегер.
„Днес той е много по-влиятелен от Селмайр“, казва бивш френски държавен служител.
- Как Бьорн стана Бьорн
Роден в Майнц, Германия, Зайберт израства в предградие на Франкфурт и учи история и политически науки. Първоначално не възнамерява да става политически стратег, пише дисертация за колониализма и започва академична кариера, преди да се преориентира към парламентарната политика. През 2006 г. става съветник по външна политика на тогавашния депутат от Християндемократическия съюз Урсула фон дер Лайен. Оттогава тя не го изпуска от очи.
В течение на близо две десетилетия двамата изграждат тясна симбиотична връзка, в която Зайберт поема тежестта на управлението, за да може фон дер Лайен да се съсредоточи върху политическата визия. Сега, като най-висш неин сътрудник в Европейската комисия, той участва във всяко голямо решение, от стратегическите приоритети до избора на думи в речите ѝ.
Когато в интервю от 2023 г. фон дер Лайен беше попитана дали ще се кандидатира за втори мандат, тя отговори: „Не съм взела решение, но Бьорн знае.“ Според четирима нейни сътрудници това е било напълно сериозно.
Някои в обкръжението ѝ твърдят, че това пълно сливане на роли е благословия:
Зайберт действа като броня срещу хаоса и бюрократичната инерция, които често пречат на лидерите в Брюксел. В момент, когато ЕС бе парализиран от Брекзит, пандемията и войната в Украйна, фон дер Лайен и Зайберт се възползваха от шанса да наложат ред и структура.
Зайберт изигра ключова роля в изготвянето на речта на фон дер Лайен от 2022 г. за състоянието на Съюза, в която за първи път тя директно обвини руския президент Владимир Путин в опит да заличи Украйна. През 2023 г., когато тече изготвянето на пакета „Зелена сделка“ за ЕС, Зайберт упражнява влияние за неговото намаляване, за да отговори на опасенията на бизнеса, според хора, запознати с процеса. Негова е и идеята за въвеждане на длъжността специален пратеник на ЕС за бизнеса, с цел да се подобри комуникацията с индустрията.
Тази идея обаче се оказва спорна:
Назначението на германския бизнесмен Маркус Бейр, приближен до консерваторите и бивш сътрудник на фон дер Лайен, предизвиква скандал. Служителите на Комисията не са били уведомени предварително, а някои го възприемат като удар срещу изпълнителния заместник-председател Маргрете Вестегер. Това засилва подозренията, че Зайберт злоупотребява с влиянието си, за да защити корпоративните интереси, нещо, което той отрича.
- Бюрокрацията се огъва
Зайберт е известен с обсесивния си стремеж към контрол. Служители на Комисията го описват като човек, който настоява да бъде информиран по всяка дреболия, дори публикации в социалните мрежи, направени от кабинети на комисари, понякога се редактират или блокират от екипа му.
„Не става дума за стратегически контрол“, казва бивш високопоставен служител. „Става дума за тотален контрол.“
В резултат на това политическите кабинети на комисарите, които би трябвало да са независими, често се въздържат от действия, докато не получат изрично одобрение от екипа на Зайберт. Един настоящ служител на Комисията обяснява, че това води до парализа. „Когато всичко минава през едно гърло, дори нещата, които не трябва, се забавят. И после хората чакат с дни.“
Дори решения, които би трябвало да се взимат на техническо ниво, като например кой да заеме определена длъжност на среден управленски пост, се забавят, защото кабинетът на председателя трябва да ги одобри.
Въпреки това Зайберт си е създал и силни поддръжници. Един служител от Генералния секретариат на Комисията казва:
„Когато се наложи, той застава зад теб. Не ти подлага крак.“
- Вторият мандат и новите битки
С влизането във втори мандат фон дер Лайен ще има още по-трудна задача. Политическите ветрове в Европа се променят, с възхода на крайната десница и заплахата от завръщане на Доналд Тръмп.
В Брюксел мнозина се питат:
Дали Зайберт, израснал в условията на стабилния германски център, привърженик на прагматизма и реда, ще може да се адаптира към новата, по-хаотична политическа реалност?
Едно е сигурно:
Той ще продължи да бъде силата зад трона. Въпросът е дали тази сила ще се превърне в ахилесова пета.