Имате новина или сигнал? Изпратете ни я на имейл: [email protected]

Оставката на Кандев – първа стъпка към политиката?

Трябва да прочетете

Демонстративната оставка на бившия главен секретар на МВР Георги Кандев изглежда все по-малко като личен акт и все повече като началото на политически проект. Часове след напускането му на вътрешното министерство вече се появиха информации, че името му се обсъжда като бъдещо политическо лице на т.нар. „демократичен сектор“, а зад кулисите се разглеждат няколко сценария за включването му в активната политика.

Според източници от среди, близки до „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, пред Кандев има два възможни пътя. Първият е участие в бъдеща президентска двойка като кандидат за вицепрезидент редом до бившия служебен премиер Андрей Гюров. Именно този вариант според запознати се обсъжда като по-реалистичен към момента.

Вторият сценарий е свързан с изграждането на нов политически образ около Кандев като „спасител“ на десницата. Според тези твърдения ПП-ДБ вече подготвят мащабна политическа офанзива срещу кабинета на Румен Радев, която трябва да ескалира в края на годината с протести и политически натиск. В тази среда Кандев би могъл да бъде представен като ново лице на опозицията и фигура, която да капитализира публичната си популярност от периода начело на МВР.

Подобни коментари се появяват на фона на активната медийна подкрепа, която Кандев получаваше през последните месеци именно от среди, близки до ПП-ДБ. След изборите той беше представян като човекът, гарантирал честния вот и борбата срещу купуването на гласове. Критиците му обаче виждат в тази кампания подготовка за бъдеща политическа роля.

Особено любопитна е и връзката между Кандев и Андрей Гюров. Именно по времето на служебното управление на Гюров започна издигането на Кандев в системата на МВР. Двамата поддържат добри отношения още от периода на служебните кабинети, а според политически наблюдатели именно тази близост обяснява защо имената им все по-често се споменават в общ политически контекст.

Не липсват и други съвпадения. Част от политическите анализатори припомнят, че Гюров беше сред най-активните защитници на кадровите решения в службите и МВР, реализирани през последните години, а Кандев беше сред служителите, които постепенно се превърнаха в символ на този модел.

На този фон реакцията на вътрешния министър Иван Демерджиев беше показателна. Той заяви категорично, че никой не е оказвал натиск върху Кандев и че през цялото време е получавал единствено подкрепа за работата си.

Министърът разкри още, че оставката го е изненадала напълно и че само час преди това Кандев му е изложил мотиви от личен характер.

Още по-интересен е фактът, че в деня на оставката Кандев е присъствал на оперативка в МВР и не е дал никакви индикации за намерението си да напусне. Малко по-късно той отказа да разговаря с чакащите го журналисти пред сградата на министерството и не се появи на официална церемония по награждаване на пожарникари, участвали в спасителни действия след тежката катастрофа на Челопешко шосе.

Всичко това засилва съмненията, че оставката е била внимателно подготвян политически ход, а не спонтанно решение.

Дали Георги Кандев действително ще поеме по политическия път и дали ще бъде част от бъдещ проект на ПП-ДБ и Андрей Гюров, предстои да стане ясно. Но още с напускането на МВР той вече изглежда много по-близо до политиката, отколкото до професионалната кариера в системата на сигурността.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Последни новини