Българските деца винаги са имали пример за подражание пред себе си.
Дали ще е музикант, спортист, шоумен или актьор, кумирите са неделима част от детската и юношеската ни възраст.
В началото на август се случи нещо фантастично и се появиха нови идоли за подрастващите, след като родните ни спортисти спечелиха куп медали на олимпийските игри в Париж.
Не съдете олимпийските ни герои, те са повече българи от мнозина!
Отличия, независимо в какъв цвят, които със сигурност са накарали десетки деца да отидат в спортната зала и да опитат да бъдат като техните нови любимци.
Едно скромно момиче от София, което е знаело, още преди да навърши 15 години, че с много труд и лишения ще спечели медал с благороден цвят, независимо какво ще коства той. И е било сигурно, защото е следвало стъпките на правилния пример за подражание.
Или момчето от ромски произход, заработвало като касиер, за да изкара пари за семейството си, което стигна до най-славния си миг именно във френската столица. Отново с много усилия.
Примери много – усилията и трудът се заплащат с лихвите.
За съжаление след по-малко от месец се появява друг пример за подражание, който малко или много засенчва успехите нашите спортисти за месеци назад.
Една чалга певица, следвана от над 500 хил. човека в социалните мрежи, включително и деца, се появи на скандална реклама за енергийна „напитка“, която обаче не се пие, а се шмърка.
То и други неща се шмъркат, а асоциацията с тях се прави още с първите й думи: Не е това което си мислите.
Докато държавата нехае за подобни „безобидни“ публикации в социалните мрежи, идолите от втория тип могат да доведат до пълен регрес сред подрастващото ни общество, особено сред тези младежи, които и вкъщи нямат особено добър пример за подражание.
Именно родителите са тези, които трябва да насочат децата към кой от двата пътя да се насочат – към труда и успехите или към енергийните напитки и нурофените.
А докато държавата не направи нещо за подобни изяви – има два пътя, водещи към два съвсем различни свята.