Над 2 милиарда лева държавни и корпоративни пари още се въртят около обръчите от фирми на Ахмед Доган и компания, показа проучване на „Филтър“ в Търговския регистър и от разкази на запознати с бизнес кръговете около Алианса за права и свободи. Колко от тях се отделят за изключените висши партийни функционери, не е ясно.
Империята на агент Сава от ДС вече не е тази отпреди години, когато беше едноличен властелин на балансьора в българската политика. От лятото насам влиянието на Доган и верните му хора от старото ДПС постепенно намалява, а с него и луксозните придобивки в портфолиото на приближените му. В новия парламент Алиансът за права и свободи има само 19 депутати и изпадна до нивото на най-малките партии.
Формацията подкрепя други партии в опит да стане част от мнозинство, което е против далеч по-многобройната група на „ДПС – Ново начало“. „Сега Доган се опитва да оцелее, а не да прави пари“, казват в Народното събрание, където той не влезе, въпреки че водеше две листи и имаше възможност за това.
Няколко са линиите, по които хората на Алианса за права и свободи още се чувстват финансово обезпечени.
Първата е на големия бизнес, който още се надява Доган да се върне на бял кон като балансьор в държавата и да спечели съдебната битка за ДПС.
Втората са кметовете и общинските съветници, които останаха при Доган, макар и да не са толкова много. Населените места, които те управляват, са малки, но имат бюджети, които харчат за обществени поръчки и договори без търгове.
„Кметът отпуска пари за строеж на нова спортна площадка или за ремонт, например. Няма свобода да избере най-изгодната оферта, фирмата изпълнител се посочва от съответния депутат, избран от областта. После парите следват същия път – фирма, кмет, депутат, Доган“, обяснява схемата за финансиране на черни каси отлично запознат с отношенията в партията.
Отговорник за кметовете бил дясната ръка на Сокола Рамадан Аталай. Влиянието на дългогодишния депутат в различни институции е публична тайна, а думите „Бай Рамадан ме праща отваряли врати към договори с малки общини в цялата страна.
Схемата работела от много години. Така кметове на малки общини, особено в Североизточна България, изпадали в тежка зависимост от доайена в парламента.
Третата схема за милиони на месец е свързана с договори на частни фирми с институции от изпълнителната власт, където парите са много по-големи, описват схемите на хората около Доган бизнесмени, които са били отстранявани от търгове със съмнителни мотиви.
Те дават за пример бившия лидер на ДПС във Варна и настоящ общински съветник в града Сали Табаков. Той беше арестуван през юни от Комисията за противодействие на корупцията, а в тайна бронирана стая на огромната му къща разследващите намериха 3,5 милиона в брой и много злато.
Фирмата на тъста на Сали Табаков години наред е доставяла автобуси от Турция на Министерството на образованието и науката, с които се возят ученици от селата до градовете и се връщат по домовете си. Договорите са за над 60 милиона лева. 3а последния, сключен през 2018 година, стана ясно, че рейсовете струват два пъти по-малко, отколкото фирмата на Сали Табаков ги е продавала на държавата.
Злоупотребата още се разследва. Схемата продължава да работи с много от функционерите на АПС в страната, които още имат приближени в средните ешелони на изпълнителната власт.
Подобен е случаят и с Джейхан Ибрямов, който беше освободен от ареста заради имунитета си. Дясната ръка на Доган беше арестуван с белязани 100 хил. лева преди изборите. Предал му ги бизнесменът Мирослав Тодоров, който от години се ползвал с връзките на Ибрямов в министерствата, за да печели пари. В случая депутатът му обещал, че ще осигури фирмата му с договори на Министерството на отбраната за десетки милиони.
Обвинен е и за измама и търговия с влияние, свързана отново с министерство, това на здравеопазването. През 2019 година Ибрямов уредил компания на Тодоров с лиценз за продажба на биоциди за земеделието.